Aktuality

Generální tajemník NATO říká věci na rovinu

Myslím si, že je dobře, že generální tajemník NATO Stoltenberg říká věci na rovinu. Nevylučuje rozšíření NATO o Ukrajinu a další země.

Někteří komentátoři v poslední době rádi hovoří o tom, že Rusko anexí Krymu provedlo revizi výsledků 2. světové války. Odmyslím od toho, že výsledky 2. světové války už byly revidovány před patnácti lety například na Balkáně…
 
Pokud se země NATO a USA jako klíčová země Severoatlantické aliance chtějí vydat touto cestou, tedy cestou rozšíření aliance o Ukrajinu, budou tím nutně živit napětí v Evropě, a to zejména v její východní části a budou tak činit vědomě. Je otázka, zda to za to stojí.
 
Hospodářství Ukrajiny je v zoufalé kondici, vyžaduje na svou sanaci obrovské finanční částky a je zde i otázka, jaké politické standardy bude NATO od Ukrajiny v souvislosti s jejím vstupem požadovat. Zemi zatím ovládali oligarchové a nic nenasvědčuje tomu, že by se tato situace měla v nejbližších letech změnit.
 
Také ekonomické reformy, které by Ukrajinu posunuly k hospodářsky se progresivně rozvíjejícím zemím, jsou zatím v nedohlednu.
 
Stojí to opravdu za to, pane Stoltenbergu?
 

Jiří Paroubek

zpět na úvodní stranu
Další aktuality