Aktuality

Francouzští poslanci doporučili vládě uznání Palestiny

Členové francouzského Národního shromáždění ve včerejším hlasování doporučili své vládě uznat Palestinu jako stát. O podobném návrhu rezoluce bude 11. prosince hlasovat ještě francouzský senát. Jde sice o nezávazné doporučení, které automaticky neznamená, že Francie Palestinu uzná, ale jde o velmi významný krok, který ukazuje, jaké pozice jedna z nejvýznamnějších zemí EU zastává směrem k řešení konfliktů na Blízkém východě.

Již v říjnu Palestinu jako samostatný stát uznalo Švédsko a parlamenty Velké Británie, Irska a s určitými podmínkami i Španělska doporučily svým vládám, aby následovaly tu švédskou a taktéž Palestinu uznaly. Již před svým vstupem do EU uznalo nezávislost Palestiny i Slovensko. Krátce poté, co samostatnost Palestiny uznala švédská vláda, prohlásila šéfka evropské diplomacie Mogheriniová, že samostatnou Palestinu si přeje celá EU.

 

Také někteří čeští političtí představitelé by se měli probrat a poněkud revidovat svůj jednostranný postoj, a to i s ohledem na to, že Izrael hodlá schválit zákon, podle něhož by občany Izraele, ačkoli zde žije například více než 20 % Arabů, byli pouze Židé, a dále uvažuje, že jediným úředním jazykem Izraele bude hebrejština. Takové zákonné normy jsou zcela jasným porušením lidských práv a čeští političtí představitelé by se k nim měli veřejně vyjádřit. A to v první řadě ti, kteří verbálně neúnavně bojují proti porušování lidských práv např. v Číně…

 

Jiří Paroubek

zpět na úvodní stranu
Další aktuality