Aktuality

Filip Drapák: Boj o paušály

Drobní podnikatelé to mají v České republice nelehké. Na rozdíl od větších firem nedisponují ani velkým kapitálem ani zástupem zaměstnanců, a tak jsou pro ně jakékoliv daňové a účetní obtíže značnou zátěží.

V zásadě se dá říci, že i když drobní podnikatelé jako jednotlivci nemají velkou ekonomickou sílu, jako celek bychom je měli vnímat jako náš hlavní ekonomický motor a tak se k nim také chovat. Vždyť těch malých podnikatelů, kteří podnikají jako fyzické osoby, je u nás asi dva miliony, a společností jenom kolem 300 tisíc. A právě malí podnikatelé mají pro ekonomiku neuvěřitelný potenciál, jsou to totiž právě oni, kteří mohou nejrychleji růst, z malých firem dělat středně velké podniky a zajistit v podnikatelské sféře jak růst zaměstnanosti, tak ale i inovací a flexibility, která někdy těm větším podnikům chybí.

Aby živnostníci rostli a nové živnosti vznikaly, je potřeba dát lidem k podnikání prostor, a především jim přestat házet klacky pod nohy a zjednodušovat požadavky státu na administrativu a časovou náročnost daní. 

Daně jsou často velkým problémem pro poctivé podnikatele. Povinnost odvádět DPH z faktur, které ještě nebyly zaplaceny, platit zálohy na DPH, když nevím, jestli DPH sám vyberu, povinnost hlásit se k DPH v situaci, kdy vlastně jako společnost ještě DPH neúčtuji, a další věci patří mezi ty hlavní daňové problémy, se kterými se podnikatelé potýkají.

Daňové paušály byly a jsou jednou z mála výborných věcí, které velmi zjednodušily podnikání těch nejmenších živnostníků. Ministr financí Babiš chce opět daňové prostředí měnit a sahat na výdajové paušály. Pravdou ale je, že je potřeba napravit diskriminaci živnostníků s rodinami, kterou zavedla Nečasova vláda, v tom má Babiš určitě naši podporu.

Myslím si, že zachování daňových paušálů v dnešní podobě s možností uplatnit odpočty na děti a manželku je věc, za kterou by se mělo bojovat. Nejde jen o spravedlnost, ale jde především o náš ekonomický růst a o zaměstnanost. Pokud se totiž přestane lidem vyplácet podnikat, tak se při nedostatku pracovních míst pravděpodobně objeví na úřadech práce a stanou se další zátěží pro stát.

A to by si měl pan Babiš uvědomit.

Ing. Filip Drapák, ekonom spolupracující se Světovou bankou.

zpět na úvodní stranu
Další aktuality