Aktuality

Existuje i jiný než xenofobní přístup k uprchlíkům, ukázal Dienstbier

Členové vlády, a zejména prezident Zeman by si měli pečlivě přečíst nedávný projev šéfa německé firmy Daimler-Benz AG (vyrábějící mercedesy), který označil příchod uprchlíků do Německa zejména ze Sýrie za velkou příležitost pro „nový německý hospodářský zázrak“, s tím, že přicházejí lidé, kteří mají většinou určité vzdělání, alespoň pokud jde o Syřany, a vysokou motivaci uspět. Je zajímavé slyšet z úst německého „plutokrata“, jak nahlas uvažuje o tom, že součástí německého hospodářského zázraku v 50. a 60. letech byli gastarbeitři, kteří se na něm významným způsobem podíleli.

Je zřejmé, že Česká republika v devadesátých letech a také počátkem minulého desetiletí zvládla početně významnější skupiny uprchlíků z Bosny a Kosova a dokázala tyto lidi integrovat do české společnosti. Deset či patnáct tisíc lidí přicházejících zejména ze Sýrie nevidím jako nebezpečí pro českou společnost, a vidím je naopak jako příležitost pro české hospodářství.

 Tito lidé, pokud dostanou zaměstnání a budou mít možnost se vzdělávat, včetně jazykových kurzů češtiny, mohou být pro českou společnost přínosem. Čeští politici, počínaje prezidentem, by měli přestat strašit českou společnost duchy, kteří neexistují, a zejména by měli začít hledat odvahu k tomu, aby začali hovořit o příčinách chybné politiky západních velmocí v Sýrii a o potřebě její totální změny, tak aby bylo možné zabránit útěku dalších milionů uprchlíků ze Sýrie do Evropy.

zpět na úvodní stranu
Další aktuality