Aktuality

Ekonomika USA se z hospodářských problémů jen tak nezotaví

Navzdory překvapivému 4% růstu amerického HDP, který ve druhém čtvrtletí zajistily ponejvíce výdaje spotřebitelů a firem, očekávají američtí analytici, že se Spojené státy z hospodářské recese hned tak nezotaví. Připomeňme, že v 1. čtvrtletí tohoto roku americká ekonomika klesla o 2,1%, což byl největší pokles za pět let – a nutno dodat, že let recese.

Podle analýzy ratingové agentury Standard & Poor’s (S&P) brzdí ekonomiku Spojených států stále se prohlubující rozdíly v majetkových poměrech Američanů. Nerovnost podle S&P začíná nabývat extrémních rozměrů a agentura dokonce i díky tomuto faktu zhoršila dlouhodobý výhled ekonomické situace Spojených států. S&P předpokládá, že v následujících deseti letech bude americká ekonomika růst průměrným tempem o 2,5% HDP ročně.

Čeští ekonomičtí analytici by měli vývoj amerického hospodářství a i prognózy o jeho vývoji pečlivě sledovat, neboť není možné, aby se mírný růst, stagnace, či dokonce pokles této největší ekonomiky světa, negativně neprojevil na výsledcích evropské, zejména německé, a tedy i české ekonomiky.

Jiří Paroubek, expremiér a předseda strany LEV 21

zpět na úvodní stranu
Další aktuality