Aktuality

Důsledky opotřebovávací války na Ukrajině

Opotřebovávací válka, která je na Ukrajině vedena, má krom mnoha obětí na životě i vážné ekonomické důsledky. Ukrajinský ministr financí Šlapak předpokládá, že se ekonomika jeho země letos propadne o 6 % HDP, a to by ještě považoval za dobrý výsledek. (MMF odhaduje propad Ukrajiny o 6,5 %.)

 

Šlapak i Jaceňuk předpokládají, že v příštím roce by ukrajinská ekonomika mohla vykázat 2% růst, a to díky balíčku nových daňových opatření. Takováto předpověď se v současné situaci však jeví jako nesplnitelný sen, nikoli jako střízlivý odhad stojící na reálných základech.

Připomeňme, že Ukrajina stojí oběma nohama ve státním bankrotu a aby se z této hrozby dostala, potřebovala by zhruba 250 – 300 miliard eur, dále potřebuje desítky, možná dokonce stovky miliard eur na vybudování fungující infrastruktury, která je nezbytným předpokladem k tomu, aby země přilákala zahraniční investory, a ještě další stovky miliard potřebuje Ukrajina na modernizaci průmyslu národního hospodářství.

Tyto peníze ale Ukrajina nemá a těžko je může dostat od EU, která je také nemá. A půjčka ve výši 17 miliard dolarů, kterou na obnovu hospodářství poskytl MMF nebo půjčka 200 milionů dolarů, kterou Ukrajině poskytne Kanada, její problémy ani v nejmenším nevyřeší.

Jiří Paroubek

zpět na úvodní stranu
Další aktuality