Aktuality

Další ukázka nestydatosti stran TOP 09 a ODS

Opoziční pravicové strany ODS a TOP 09 chtějí nechat prověřovat zadávání zakázek v oblasti dopravy, tedy těch, které má na starosti ŘSD. Na mimořádné schůzi Sněmovny, kterou hodlají tyto dvě strany svolat, chtějí navrhnout vznik sněmovní vyšetřovací komise. Mohlo by se to zdát jako dobrý nápad a záměr vskutku bohulibý. Ale tak to není.

Ne, že by byl ministr Prachař bez chyby, ve skutečnosti je to jeden z nejslabších ministrů Sobotkova kabinetu a je zcela jasné, že při jeho výběru neměl Babiš šťastnou ruku. Ministr Prachař se navíc nemůže opřít ni o odbornou strukturu hnutí ANO, a to proto, že takováto sktruktura v ANO neexistuje. ANO nevygenerovalo, a v situaci, kdy je ANO pouze marketingovou stranou bez seriózní organizační struktury ani nemůže vygenerovat, své stranické odborníky pro oblast dopravy. To jsou meze možností volebních stran.

Je ale třeba připomenout, že ministr Prachař převzal ministerstvo dopravy (a s ním i i ŘSD jako jeho klíčový nástroj) ve zcela dezolátním stavu, do kterého jej nedostal nikdo jiný než ministři předchozí pravicové koalice, v níž hlavní slovo měly strany TOP 09 a ODS.

Požadavek na parlamentní debatu o stavu na ministerstvu dopravy ze strany TOP 09 a ODS proto považuji za nestoudnost a mělo by, podle mého, stačit, pokud představitelé vládních stran budou na plenárním zasedání Sněmovny číst nejpodstatnější části z nálezů kontrolních zpráv NKÚ za období vlád pravice.

Aktuálně by na té mimořádné schůzi Sněmovny měli vládní poslanci také připomenout, kdo může za současnou situaci v ČSA, ze kterých jsou hromadně propouštěni zaměstnanci.

B. Sobotka by ale měl v čele ministerstva dopravy rychle provést personální změnu. Vhodnou příležitost mu k tomu poskytuje i blížící se jmenování nového ministra pro místní rozvoj.

Jiří Paroubek

zpět na úvodní stranu
Další aktuality