Aktuality

Další chyba v čerpání evropských dotací

Česká republika je podle průzkumů v čerpání evropských peněz nejhorší ze všech států Evropské unie. Další chyba v čerpání, resp. další nečerpání z evropských peněz se nyní velmi jasně rýsuje v oblasti zateplování bytových domů.

 Aby mohli majitelé bytových domů na zateplování čerpat peníze z evropských fondů už od ledna příštího roku, musí Česká republika včas přijmout související evropskou legislativu. Již tento červen má být v českém právním řádu zakotvena směrnice o energetické účinnosti. Ale není.  Nečasova vláda jednání o této směrnici odložila, Sobotkova vláda jej naplánovala právě na tento měsíc. Je tedy téměř jasné, že směrnice nebude do našeho právního řádu zapracována včas, a tak od prvního ledna 2015 nebude možné z balíku 60 milionů korun peníze čerpat.

Reálně tedy bude nejspíše možné čerpat peníze až od ledna 2016, což je také poslední termín pro splnění všech podmínek k čerpání těchto peněz.

Zacházení České republiky s evropskými dotacemi je tristní. Jako český premiér jsem v roce 2005 vyjednal pro ČR nejvyšší evropské dotace na jednoho občana ze všech států EU, bylo to souhrnně 800 miliard korun.  Z těchto peněz ČR zásluhou Topolánkovy a Nečasovy vlády nedokáže vyčerpat až 150 miliard korun. Místo euroskepticismu totiž bylo a je třeba se zaměřit na pozitiva, která nám EU přináší, využívat je, ne vyhazovat evropské peníze z oken.

Jiří Paroubek

zpět na úvodní stranu
Další aktuality