Aktuality

Cynické rady Spojených států

Eurozóna se potýká s hrozbou již třetí vlny recese od roku 2008 a o stav evropského hospodářství se začaly strachovat i Spojené státy. Americký ministr zahraničí uvedl, že evropské státy musejí posílit snahu o odvrácení hospodářského útlumu: „Jsou zapotřebí rozhodná opatření národních úřadů a dalších evropských institucí ke snížení rizika, že se tento region propadne do výraznějšího útlumu,“ prohlásil J. Lew.

Starost amerického ministra financí Lewa ovšem působí poněkud podivně, když spojené státy EU v podstatě dotlačily k sankcím proti Rusku, které vyvolaly odvetné ruské sankce proti EU. A tyto sankce evropskému hospodářství samozřejmě zrovna dvakrát nepomáhají. Německo, největší ekonomika EU, se ve třetím čtvrtletí s růstem HDP o 0,1 % oproti předchozímu čtvrtletí jen těsně vyhnulo recesi. Druhá největší ekonomika EU, francouzská, pak po recesi ve druhém čtvrtletí nyní stoupla o 0, 3 %. Hospodářské výsledky za 3. čtvrtletí sice předčily očekávání, ale nutno říci, že tato očekávání nebyla příliš vysoká a hospodářské výsledky za 3. čtvrtletí nejsou zrovna důvodem k jásotu.

Je otázkou, zda by americký ministr financí měl důvod radit Evropě, co má dělat, aby se po hospodářské stránce vzchopila, nebýt toho, že jí Spojené státy svou politikou vůči Rusku sdílenou Evropskou unií moc nepomáhají…

Jiří Paroubek

zpět na úvodní stranu
Další aktuality