Aktuality

ČT by měla zveřejnit pravidla, která dodržuje při zvaní hostů

Měl jsem v tomto týdnu být hostem pořadu Interview ČT24, ale nakonec televize mou účast, kterou sama iniciovala, opět zrušila, neboť podle interních pravidel prý do diskuse dva měsíce před volbami do pořadů tohoto typu nesmějí členové politických stran, které v nadcházejících volbách kandidují. V pondělí byl sice hostem pořadu pan Stropnický, ale ten tam být mohl. A dva měsíce před volbami byl v tom samém pořadu i A. Babiš, který tam zřejmě mohl být proto, že je to A. Babiš.

Jelikož je Česká televize televizí veřejnoprávní, na jejíž chod přispíváme my všichni ne zcela zanedbatelnou částkou, myslím si, že pokud má ČT nějaká takováto pravidla pro zvaní hostů do svých pořadů, měla by je zveřejnit na internetu, aby si každý občan sám mohl ověřit, zda ČT ona pravidla dodržuje, anebo nikoli. A aby každý občan mohl posoudit, zda jsou tato pravidla ve svých důsledcích demokratická. Připomínám, že v komunálních ani senátních volbách nekandiduji, a jsem tedy vůči ČT ve stejné pozici jako představitelé zavedených politických stran, kteří mají do ČT každodenní přístup.

Řekl bych, že jediným pravidlem, které ČT dodržuje, je zvát ty, kteří se určitým zájmovým subjektům hodí, a naopak se zdaleka vyhýbat těm, kteří zájmy těchto zájmových skupin nezastávají. Obávám se, že skutečným důvodem toho, že mé pozvání jako bývalého českého premiéra bylo zrušeno, je to, že zastávám určité názory na tzv. ukrajinskou krizi, jasné názory na berlusconizaci české politiky a na další otázky. Takže ČT jen nechtěla „mást“ hlavu svým divákům. K demokratickému chování má ovšem tento postup daleko.

Jiří Paroubek

zpět na úvodní stranu
Další aktuality