Aktuality

Církev bojující a vítězná aneb řád premonstrátů řádí

Je těžké uvěřit, že v katolické církvi vedle sebe existují takové protiklady jako papež František, který chce církev očistit od zlořádů a hamižnosti a obnovit její poslání ve službě lidem, a zároveň s ním například čeští strahovští premonstráti, kteří se po svém chystají naložit s pozemky, jež získali v restitucích v malé obci Hradištko. Po svém a proti zájmu lidí.

Chamtivosti strahovských premonstrátů se rozum skutečně až vzpírá uvěřit. Řád v obci Hradištko získal pozemky téměř celého centra a poté například zažaloval obec o 2,5 milionu korun za nájem místností obecního úřadu, které se nacházejí v budově patřící řádu. (Na tento rok obec podle rozpočtu plánovala příjmy v hodnotě zhruba 4,6 milionu korun a výdaje v hodnotě zhruba 4,1 milionu korun, 2,5 milionu korun je pro tuto obec tedy skutečně obrovská částka.)

 Dále má řád v plánu z objektů, které mu byly vráceny v restitucích, vystěhovat místní obyvatele, a to aniž by se staral, kde tito lidé, jež  vystěhováním přijdou o střechu nad hlavou, budou dále bydlet. Budovy těchto bytovek má řád v plánu ještě společně např. s budovou školky zbourat a na jejich místě pak vystavět barokní zahradu (!).

Odpovědnost za toto naprosto nelidské chování rádu premonstrátů v obci Hradištko nesou ovšem politické strany, jež ve Sněmovně těsnou většinou zákon o církevních restitucích prosadily. Jmenovitě TOP 09, ODS a Věci veřejné (resp. jejich derivát LIDEM).

Jiří Paroubek 

zpět na úvodní stranu
Další aktuality