Aktuality

Chce se ČNB plácat v regulacích kurzu koruny i po roce 2016?

Viceguvernér ČNB V. Tomšík uvedl, že konec intervencí ČNB by se mohl posunout na pozdější dobu, a to v závislosti na inflační prognóze, kterou banka tento týden představí. Vzhledem k neustále vypouštěným pokusným balónkům ohledně prodloužení intervencí, či dokonce ohledně dalšího skokového oslabení české koruny, se zdá, že ČNB nehodlá od intervencí jen tak ustoupit a zřejmě chce ve svých receptech z dílny Jaroslava Haška pokračovat.

To je pro drtivou většinu českých občanů špatná zpráva, neboť levná koruna v podstatě znamená, že se se v ČR zlevňuje cena lidské práce a stran českého zboží vyváženého za hranice dochází k jakémusi jejímu výprodeji. Naopak dovážené zboží je díky slabší koruně dražší, což mohou spotřebitelé při koupi zahraničního zboží denně pociťovat na svých peněženkách.

ČNB by se měla pokusit oddělit se od dosavadního vývoje a snažit zvrátit trend, který nastolila a uvažovat o jiných možnostech. Tím nevyzývám k radikálnímu kroku, ke kterému se nedávno odhodlala švýcarská národní banka, která, v přímém opaku k ČNB, skokově posílila hodnotu švýcarského franku. A švýcarský vývoz ani švýcarský cestovní ruch se jistojistě nezhroutí. U neschopných je někdy nedělat nic nejlepší metoda práce.

Jiří Paroubek

zpět na úvodní stranu
Další aktuality