Aktuality

Chce se česká betonářská lobby probetonovat ven z EU?

Zatímco se česká betonářská lobby těší na dostavbu JE Temelín, a případně modernizaci a dostavbu JE Dukovany a horem dolem, často ústy prezidenta Zemana, zřejmě nového velkého odborníka na energetiku, přesvědčuje českou veřejnost, že dostavba jaderných bloků je nutná a pozitivní vliv této dostavby na ČR je nepochybný, Evropská unie plánuje do roku 2030 uspořit až 30 % energie.

I laickým pohledem je zřejmé, že dostavba dalších bloků jaderných elektráren nebude v nejbližších několika desítkách let potřeba.

Nyní ČR vyveze 20 % u nás vyrobené eklektické energie, to ČR řadí na 5. místo ve světě mezi vývozci této obchodní komodity. M. Zeman jako ekonom přece musí pochopit, že pokud se uspoří elektrická energie téměř ve třetinovém rozsahu, bude to mít dopad i na vývoz elektrické energie. Prostě jí ve střední Evropě nebude potřeba takové množství. Myslím, že by prezident Zeman i někteří vládní politici měli zanechat úvah o realizaci faraónských staveb typu nové bloky JE Temelín nebo JE Dukovany či kanál D – O – L.

Vzhledem k tlakům podnikatelských skupin na zahájení dostavby bloků JE Temelín a Dukovany a plánů EU v oblasti úspor energie se nabízí otázka, zda tyto prozíravé podnikatelské skupiny také plánují vystoupit z EU… Ve svém důsledku by totiž došlo k naprosto protisměrnému vývoji energetiky v ČR než v ostatních státech EU.

Krom úspor EU také plánuje, aby 27 % energie pocházelo z obnovitelných zdrojů. To je jasný signál, aby začalo být ve větším investováno do alternativních zdrojů energií. To je cesta správným směrem, naopak dostavba jaderných bloků je cestou do slepé uličky.

Jiří Paroubek, expremiér a předseda strany LEV 21

zpět na úvodní stranu
Další aktuality