Aktuality

České stavebnictví bude klesat. Vláda musí začít jednat

Navzdory optimistickým odhadům českých ekonomických beletristů ohledně stavebnictví bude české stavebnictví podle prognózy odborového sdružení Euroconstruct další dva roky nadále klesat, a to na rozdíl od ostatních sledovaných evropských zemí.

Letos by mělo české stavebnictví klesnout o 3,8 %, hůře na tom bude s 5% poklesem pouze Španělsko, v dalších letech už bude klesat pouze české stavebnictví.

Stále se tak projevují „geniální“ kroky předchozích pravicových vlád, které svými rozhodnutími ve jménu „reforem“ srazily české stavebnictví na kolena. Bohužel se zdá, že i současná vláda je k hrůznému stavu českého stavebnictví téměř netečná. Možná, že nové rozhodnutí ministerstva dopravy, které se rozhodlo potěšit prezidenta Zemana, vyhodit oknem desítky milionů a nechat si vypracovat studii ohledně výstavby kanálu Dunaj – Odra – Labe, má naznačit, že tato výstavba by zdecimované české stavebnictví zase postavila na kolena. To by ale skutečně nepostavila.

Netečnost Sobotkovy vlády ke stavu českého stavebnictví je překvapivě vysoká, zejména když ji srovnám s aktivismem, který vláda projevuje ve vztahu k řešení situace dolu Paskov.

Nic proti takovým úvahám, jako je například odkoupení krachujícího OKD nebo jeho části, jak o něm před pár dny nahlas uvažoval ministr průmyslu Mládek. V dole Paskov se jedná cca o 2 000 pracovníků. V českém stavebnictví už přišly o práci desítky tisíc lidí a další tisíce lidí, a to těch nejkvalifikovanějších, mohou o svou práci ve stavebnictví ještě přijít.

Jiří Paroubek

zpět na úvodní stranu
Další aktuality