Aktuality

Centrální registr administrativních budov musí začít plnit svůj účel co nejdříve

Za Centrální registr administrativních budov, který byl spuštěn na konci roku 2012, zaplatil stát 254 milionů korun! Ze závěru NKÚ ovšem vyplývá, že registr neplní svůj účel. Je skutečně skandální, že Nečasova vláda nebyla tuto instituci schopná uvést do chodu.

Do července 2013 měla dát ministerstva i další úřady do registru údaje o svých kancelářských budovách. To se z velké části nestalo. Nyní je tedy, hlavně díky neschopnosti Nečasovy vlády, stále možné vládní budovy levně prodávat, draze kupovat nebo levně pronajímat vlastní prostory a být za velké peníze v prostorách pronajatých. Například ministerstvo školství si v pražském Karlíně najímalo kanceláře za 6,6 tisíce korun za metr čtvereční, ale samo pronajímalo prostory v Karmelitské ulici na Malé straně za 276 korun za metr čtvereční.

Registr za více než čtvrt miliardy korun, na jehož správu ročně padne více než 62 milionů korun, spravuje Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM). Ten ani nezná celkový počet budov, které by měly být v registru zapsány. Za data v registru mají odpovědnost jejich vkladatelé a ÚZSVM je nemůže kontrolovat.

Centrální registr administrativních budov je třeba co nejdříve uvést do funkčního chodu, vláda tedy musí v co nejbližší době předložit plán, jak toho dosáhnout. Je také nutné určit, kdo je odpovědný za stávající nefunkčnost registru a vyvodit z toho osobní odpovědnost.

Jiří Paroubek

zpět na úvodní stranu
Další aktuality