Aktuality

Bývalý ministr zahraničí by si asi rád zaválčil. Tentokrát s Ruskem

K. Schwarzenberg, jehož politika zavedla po 7 letech terapie Českou republiku do naprosté mezinárodní izolace, ukazuje svaly. Anexe Krymu je podle K. Schwarzenberga jako anšlus Rakouska a Rusko svým jednáním vyhlásilo válku celé Evropské unii. Je podle něho tedy potřeba proti Rusku postupovat tvrdě. „Jen když bude Putin na svůj postoj citelně doplácet, při dalším kroku zaváhá,“ uvedl Schwarzenberg.

Jako člověk, který se po 7 let věnoval diplomacii na nejvyšší úrovni, by měl vědět, že všechny velmoci mají své legitimní zájmy. Rusko je má na Ukrajině, nechce, aby vstoupila do NATO. USA je má zase v Mexiku, Kanadě či na Kubě, a nikdo, a tím méně bývalý ministr zahraničí ČR, se nad tím nepohoršuje.

Zájmy Ruska pana Schwarzenberga ale pohoršují a je jen krůček od toho, aby otevřeně vyzýval k válce. Naštěstí se prezidentům Putinovi a Porošenkovi podařilo jednáními dojít k uzavření příměří na východě Ukrajiny. A to je dobře. Pokud se situace na východě Ukrajiny stabilizuje, naprosto není třeba stupňovat sankcí EU vůči Rusku.

Je ovšem otázka, jaké zájmy může EU s Ukrajinou mít. Vždyť pouze sanace ukrajinských dluhů, tak, aby byla Ukrajina zachráněna před hrozbou státního bankrotu, vyjde na 250 – 300 miliard eur. Možná to bojechtivý předseda TOP 09 K. Schwarzenberg neví? Na svém panství umí jistě počítat dobře. Tam se ale jedná o jeho peníze…

Jiří Paroubek

zpět na úvodní stranu
Další aktuality