Aktuality

Budeme dostavovat jaderné bloky v elektrárně, která není připravena na delší provoz?

Zatímco ministr se průmyslu a obchodu Mládek společně s americkým velvyslancem A. Schapirem a dalšími těší, kde všude budou českým jaderným elektrárnám přistavěny nové bloky, předsedkyně Senátního úřadu pro jadernou bezpečnost D. Drábová tvrdí, že Dukovany nejsou připraveny na dlouhodobé prodloužení provozu. Ředitel výrobní divize ČEZu L. Štěpánek k tomu říká, že firma dělá vše proto, aby Dukovany fungovaly i nadále.

Zajímavé je, že zatímco ministr Mládek například ještě v červnu a srpnu hovořil o tom, že konflikt na Ukrajině je důvodem pro dostavbu Temelína a Dukovan a že právě výstavba jednoho jaderného bloku v Temelíně a jednoho v Dukovanech je varianta, u které se zdá být konsenzus, D. Drábová tvrdí, že Dukovany nejsou připraveny na dlouhodobé prodloužení provozu, a dokonce i L. Štěpánek uvádí, že výstavbu pátého bloku v Dukovanech sice nevylučuje, ale vzhledem k nákladnosti výstavby mu tato možnost nepřipadá příliš reálná.

Vyspělý svět počítá, kolik miliard bude stát odstavení všech dosud ve světě fungujících jaderných elektráren, a Německo již naplňuje plán odstavit do roku 2022 všechny jaderné elektrárny na svém území, přičemž se snaží jít cestou podpory energetické soběstačnosti obcí a malospotřebitelů, tedy logicky cestou podpory obnovitelných zdrojů energie. Česká vláda naproti tomu přemýšlí o tom, zda bude přistavěn nový blok k dosluhující elektrárně v Dukovanech, respektive tedy zda dá ČEZu záruky na výkupní ceny energie, a naopak podporu obnovitelných zdrojů česká vláda zvyšovat nehodlá a v programu Efekt ponechává výši podpory pouze 30 milionů korun… Tato cesta proti proudu se většině občanů České republiky ale nemůže vyplatit…

ČR by neměla podlehnout tlaku vlivných lobbistických skupin a jít podle jejich zájmu proti směru, jímž se nyní ubírá světová i evropská energetika. Budoucnost energetiky je v decentralizaci, a tedy v přiblížení místa výroby energie k místu její spotřeby. Tímto směrem by se také měla vydat také energetická politika České republiky.

Jiří Paroubek

zpět na úvodní stranu
Další aktuality