Aktuality

Bakalův konec se blíží

Dnes se v českých médiích objevily dvě protichůdné zprávy týkající se Bakalova NWR. Obě ovšem spíše nepříznivé a svědčící o neschopnosti managementu NWR zajistit chod firmy bez propouštění zaměstnanců a chovat se ekonomicky rozumně. Jedna zpráva hovoří o tom, že nejvyšší management NWR si schválil tučné prémie, druhá o tom, že OKD bude letos muset propustit stovky lidí, zaměstnanců dolů.

Nejvyšší manažeři NWR získali v rámci motivačního programu nárok na prémie, jejichž výše bude záviset na tržní ceně akcií NWR. Pokud by dostávali prémie nyní, kdy je hodnota jedné akcie NWR 44 haléřů, dostali by 150 milionů korun, tedy zhruba 5 % z peněz, které měla společnost ke konci loňského roku na účtu. Každý člověk z nejvyššího NWR vedení by měl dostat finanční ekvivalent hodnoty vlastněných akcií. Například šéf NWR G. Penny vlastní 125 milionů kusů, a mohl by tak požadovat 70 milionů korun.

Na druhé straně se ovšem objevila informace, že OKD letos propustí stovky zaměstnanců, neboť se těží stále méně černého uhlí. Je skutečně zajímavé, že firma, která hodlá propouštět stovky zaměstnanců a měla by počítat každou korunu, zároveň hodlá vyplácet obrovské prémie nejvyššímu vedení.

Je vidět, že spolumajitel firmy OKD a velký přítel pravdy a lásky Z. Bakala, který v posledních letech využíval bytový fond OKD k zástavám na bankovní úvěry v řádech miliard korun, které používal k finančním transakcím, „pochopitelně“ mimo ČR, se o běžné občany příliš nezajímá…

Jiří Paroubek

zpět na úvodní stranu
Další aktuality