Aktuality

Bakalovo čekání na zázrak

Poté, co věřitelé Bakalovy NWR souhlasili s tím, že ve prospěch Z. Bakaly dobrovolně přijdou o velkou část svých investic a odsouhlasili kapitálovou restrukturalizaci NWR, kterou vzápětí posvětily i soudy, zbývá Z. Bakalovi (i jeho věřitelům) čekání na zázrak v podobě růstu ceny černého uhlí. Zřejmě pouze ten by zajistil, že se situace z letošního roku nebude opakovat za jeden, dva nebo tři roky a nakonec s tím výsledkem, že restrukturalizace už věřiteli schválena nebude, a NWR tak okamžitě zbankrotuje.

Kapitálovou restrukturalizací snížila Bakalova NWR dluh (rozuměj: Bakalovi věřitelé si dobrovolně snížili hodnotu svých aktiv ve společnosti a tyto peníze, o něž si snížili hodnotu svých aktiv, už nikdy nedostanou) z 825 milionů eur na 500 milionů eur (14 miliard korun). Aby se hrozící bankrot NWR neopakoval hned následující rok, je nutné, aby v říjnu příštího roku měla společnost v kase alespoň 40 milionů eur, tedy něco přes miliardu korun. Jak už jsem uvedl výše, k tomu, aby společnost byla jen trochu zisková, je třeba, aby vzrostla cena uhlí, a to nejméně o jednu pětinu.

Čas čekání na zázrak si Z. Bakala krátí, samozřejmě téměř bez pozornosti médií, postupným snižováním počtu zaměstnanců OKD. Mluvčí společnosti uvedl, že přirozenou cestou jich každý měsíc přirozenou cestou, tedy např. do důchodu, odejde zhruba 50, a že společnost se nevyhne ani propouštění. Ještě loni měla společnost přes 12 tisíc zaměstnanců, nyní jich má 11 200.

Jediným cenným aktivem Bakalovy NWR zůstává dnes 44 000 hornických bytů, které se při privatizaci OKD zavázal odprodat jejich nájemníkům, a za pro ně výhodných podmínek. Zachoval se ale naopak podle pro sebe výhodných podmínek, smluvní ujednání nedodržel a byty nájemníkům pronajímá za ceny tržního nájemného. A tak se děje i to, že na jeho životní úroveň přes příspěvky na bydlení přispívá stamiliony stát, tedy každý český občan.

Jiří Paroubek

zpět na úvodní stranu
Další aktuality