Aktuality

Babišovy boje za jádro a proti zájmům občanů

Zdá se, že hlavním lobbistou části velkého českého průmyslu a mluvčím této skupiny se po své návštěvě Spojených států, kde nepochybně hovořil také o zakázce pro Westinghouse, stal A. Babiš. A to bez ohledu na státní zájmy či bez ohledu na to, kolik bude českou polostátní firmu ČEZ dostavba dvou jaderných reaktorů, jednoho v Temelíně, jednoho v Dukovanech, stát. Můj odhad je 300–400 miliard korun.

Vedení ČEZu by z logiky věci – a také proto, aby se ochránilo před budoucím trestním stíháním, které by proběhlo, pokud by cena elektřiny s ohledem na náklady této investice oproti předpokladům skokově vzrostla – požadovalo od státu nějakou formu státní garance. Jinak řečeno, ČEZ by požadoval, aby stát uhradil rozdíl mezi cenou pořízení a vysoutěženou cenou…

Kromě byznysu pro několik velkých českých firem a americký Westinghouse na budoucí investici není nic zajímavého. Mainstreamová média při obhajobě dostavby jaderných reaktorů hojně užívají klišé, že čeští občané bezvýhradně podporují rozvoj jaderné energetiky v ČR. Toto klišé však není pravdivé. Podle průzkumu provedeného agenturou Focus stojí o energetiku založenou na jádru pouhých 13 % občanů (!). To věru není mnoho… Česká veřejnost by uvítala širší energetický mix, při jehož vytváření by se česká vláda a český průmysl mohly inspirovat například v Německu.

Česká vláda zatím nepředložila žádnou seriózní energetickou koncepci, která by například ve variantním řešení ukázala možnosti, jež se na tomto poli skýtají. Například velký potenciál při zateplování budov, potenciál výroby elektřiny z větru či biomasy apod.

Jeden z klíčových členů Sobotkovy vlády naprosto přitom přehlíží trendy, které v rozvinutém světě určují budoucí vývoj. Již před časem jsem upozornil na studii Deutsche Bank, jež ukazuje na zvyšující se možnosti alternativních druhů výroby energie. Podle této studie dojde k dramatickému poklesu cen technologií pro výrobu energií, a tedy i k poklesu cen takto vyrobené energie. Ministru Babišovi jde ale pouze o zakázku pro velký byznys, a na zájmy českých občanů zvysoka kašle.

Při obhajobě dostavby nových jaderných bloků se Babiš i vláda jistě budou opírat, krom pozitivního stanoviska velkého byznysu, ze kterého bazicky Babiš vychází, také o názor starostů obcí v okolí Temelína či Dukovan. Je však třeba říci, že v případě, že skutečně dojde k dostavě dvou jaderných bloků, tyto obce pochopitelně dostanou tučné ekonomické kompenzace…

Kromě toho při výrobě energií alternativními způsoby mohou – podobně jako v Německu – vznikat tisíce nových pracovních míst.

zpět na úvodní stranu
Další aktuality