Aktuality

Babiš – obrácený Robin Hood

Babiš včera uvedl, že Česká pošta by podle něho neměla dostávat dotace ze státního rozpočtu. Zároveň také mluví o tom, že zavedení sektorové daně, jinak řečeno zvýšení daně z příjmu právnických osob, pro oligopolní struktury v energetice, telekomunikacích a bankovnictví by v blízké době na pořadu dne být rozhodně nemělo.

Na jedné straně tak chybí 600 milionů v rozpočtu České pošty, a pokud tyto peníze České poště nedá stát, budou je muset zaplatit zákazníci České pošty ve zvýšených cenách poplatků, a na druhé straně desítky miliard korun zůstávají jako „oligopolní renta“ velkým korporacím.

Rád bych připomenul, že v minulém roce odvedly české firmy vlastněné zahraničními majiteli do zahraničí na dividendách zhruba 315 miliard korun. K vyřešení většiny problémů státního rozpočtu by z této obrovské částky stačilo „uloupnout“ asi 50 – 60 miliard korun.

Pokud jde o Babišův postoj k sektorové dani, hájí jím také své zájmy. Tedy zájmy firem sdružených ve skupině Agrofertu. Myslím, že nenajít v takové situaci ve státním rozpočtu 600 milionů korun pro Českou poštu, je trapné.

Jiří Paroubek

zpět na úvodní stranu
Další aktuality