Aktuality

Babiš lže. A bude tu chtít vládnout, míní Paroubek

Někdejší premiér Jiří Paroubek odešel z vysoké politiky před čtyřmi lety. Opustil ČSSD a založil vlastní stranu, ale v žádných volbách zatím neuspěl. Teď se chce dostat do Evropského parlamentu. Volby prý vyhraje Andrej Babiš a ČSSD čeká porážka, protože má slabé vedení a špatný program. O tom všem mluví v rozhovoru pro aktuální vydání časopisu TÝDEN, z něhož zveřejňujeme vybrané pasáže.

Počítám-li i funkci prvního náměstka pražského primátora, vypadl jste z nejvyšších pater politiky po šestnácti letech. Stýská se vám?

Nějaký kontakt s politikou si udržuji pořád, ale spíš jako komentátor. Jako někdo, kdo věci pozoruje.  A věřím, že s nadhledem. Takže se mi nijak zvlášť nestýská. Vlastně se mi nestýská vůbec. A zkouším nějaké nové věci. Celý můj život byl vlastně o nových a nových začátcích. A teď je to zase nový začátek.

Nestýská se vám? Tak proč kandidujete do Evropského parlamentu?

To beru jako svoji povinnost ve vztahu ke své straně. Evropský parlament je trošku jiná problematika než česká politika. Je to něco, co mě zajímá spíš z hlediska zahraniční politiky, což je můj dlouhodobý koníček. To už z mého hlediska není věcí, která by mě stresovala.

Cítil jste zadostiučinění, když socialisté v čele s Bohuslavem Sobotkou dostali v předčasných volbách do sněmovny jen 20,5 procenta, zatímco vy jste bral v roce 2010 dvaadvacet procent?

Spíš jsem si říkal, že by se nad sebou někteří lidé měli zamyslet. Třeba ti, kteří v určité době – kdy cítili, že se to od nich očekává – měli velké řeči. A dneska jako političtí Einsteini vcelku zklamali.

Ministr financí Andrej Babiš (ANO).Nepsaným vítězem voleb je Andrej Babiš a nyní Sobotkovi zle zatápí. Myslíte, že tomu předseda ČSSD dokáže adekvátně čelit?

Myslím, že Bohuslav Sobotka nemá povahu na to být lídrem. Je to škoda, protože jinak je to určitě kvalitní politik. Ale každý jsme holt nějaký. Tady by přece stačila kouzelná větička: Tak počkejte, pane Babiši, já jsem tady premiérem. Protože pan Babiš nesporně říká některé věci, které by měl říkat premiér. Takže tady je skutečně něco, co tu ještě nebylo. To si nedovolil ani Miroslav Kalousek, který aspoň formálně předstíral, že tu vládu řídí někdo jiný. Myslím, že Bohuslav Sobotka má z Andreje Babiše zbytečný respekt. Stejně, jako má zbytečný respekt z prezidenta Zemana. Přitom v politice se někoho bát je velmi špatně.

Je podle vás Babiš z titulu propojení podnikatele, politika a vlastníka médií ohrožením pro demokracii?

Já bych to tak dramaticky neviděl. Ale není to příjemná situace. Je to mnohonásobný a neslýchaný konflikt zájmů. Když sem přijela delegace evropských poslanců, tak to jemně nadhodila a byla z toho hysterická a neadekvátní reakce pana Babiše. Pan Babiš bohužel v některých věcech i lže, jak se ukazuje na Slovensku v tom jeho procesu o tom, zda byl, či nebyl agentem StB. Je stále zřejmější, že lže. A jestliže lže v jedné věci, může lhát kdykoli. Navíc není kompetentní, protože se nevyzná ve veřejných financích. Nemá kvalifikaci, aby dělal dobře ministra financí. Možná, že se mýlím a za rok změním názor, ale teď nevidím žádnou progresi.

Celý rozhovor čtěte v aktuálním vydání časopis TÝDEN. 

zpět na úvodní stranu
Další aktuality