Aktuality

Ani Spojené státy by neměly obcházet Radu bezpečnosti OSN

Na to, že situace v Iráku je kritická a je třeba zde vojensky zasáhnout, ve svých článcích upozorňuji již delší dobu. Islámský stát ovládá už velkou část území Iráku a vyhání z domovů tisíce křesťanů a šíitů, hrozí ženám nucenou obřízkou, likviduje náboženské svatyně „kacířů“ a podobně. Politická praxe těchto fanatiků vylučuje, aby s nimi bylo vyjednáváno.

Před několika dny zahájily Spojené státy letecké útoky na pozice bojovníků tzv. Islámského státu a prezident USA je označil za úspěšné. Je velmi dobře, že se Spojené státy, které ke skutečně tragické situaci v Iráku přispěly mimo jiné tím, že organizaci ISIL poskytly v Sýrii zbraně proti režimu B. Asada, ale také tím, že neuváženě rozpustily někdejší Saddámovu armádu, k tomuto kroku odhodlaly.

Bohužel ale americkou zahraniční politiku i v tomto případě doprovází její arogance. Proč se Spojené státy neobtěžovaly už před několika týdny požádat o schválení vojenského zásahu Radu bezpečnosti OSN, jež je zodpovědná za zajištění světového míru, bezpečnosti a řešení konfliktů a která by jejich žádosti samozřejmě vyhověla?  

USA se zkrátka nechtěly zabývat vyjednáváním s Ruskem a Čínou. Je to zbytečná politická chyba, protože proti tomuto vojenskému zásahu nemůže nikdo konstruktivně uvažující nic namítat.

Jiří Paroubek

zpět na úvodní stranu
Další aktuality