Aktuality

Aby lidé čekali na sociální byt kratší dobu, je třeba sociální byty stavět

Podle koncepce sociálního bydlení by lidé v sociální tísni neměli na sociální byt čekat déle než půl roku. To je sice hezký nápad, ale MPSV ani MMR nepředložilo programy pro výstavbu sociálního bydlení. Bez jasných programů je ale koncepce pouze souborem prázdných frází, ať zní jakkoli líbivě.

V ČR je podle údajů ze sčítání lidí v roce 2011 zhruba 652 tisíc neobydlených bytů. Valná většina z nich je v soukromém vlastnictví. Obcím či státu patří dohromady necelých 29 tisíc bytů. MPSV nedávno sice přišlo s „geniálním“ nápadem, že by si stát neobydlené byty od jejich majitelů půjčoval, aby v nich mohl ubytovat lidi ve složité sociální situaci.  Tento „plán“ má mnoho háčků. Krom jiného například ten, že téměř jedna polovina všech neobydlených domů leží v obcích do dvou tisíc obyvatel, a v těchto obcích je pochopitelně náročné sehnat zaměstnání, tedy vydělávat peníze a bydlení si udržet.

Zkrátka, pokud MMR urychleně nepředloží program výstavby sociálních bytů a tyto byty se také podle tohoto programu nezačnou stavět, je maximálně šestiměsíční čekací doba na sociální byt pouhou utopickou vizí. A jelikož MPSV ani MMR, jak se zdá, na programech pro výstavbu sociálního bydlení nepracuje, zůstane celá koncepce pouhou utopií ještě hodně dlouho…

zpět na úvodní stranu
Další aktuality